Anna Celińska-Banaszek GALERIA MALARSTWA
ACB
 ANNA CELIŃSKA-BANASZEK
Wychowana w Tyszowcach, zauroczona Lublinem. Żona Tomasza i mama Kingi. Z zawodu radca prawny, wspólnik spółki partnerskiej Kancelaria Radców Prawnych Celińska-Banaszek Piskorska-Szczepaniuk sp.p. (www.kancelariacbps.pl). Prywatnie od roku 2009 Członek Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie i uczestnik wystaw zbiorowych organizowanych przez TPSP kilka razy w roku w Galerii „Przy Bramie”. Malarstwo i rysunek są jej pasją, rysunek – od dzieciństwa, malarstwo zaś – od 2008 roku. W konkursie "Lublin w Malarstwie" organizowanym corocznie przez TPSP, debiutując w roku 2012, za obraz „Lublin Hartwiga i mój” otrzymała I nagrodę, w roku 2013 za obraz „Lublin – Grodzka od Zamkowej” otrzymała II nagrodę, a także  wyróżnienia - w roku 2014 za obraz „Brama Krakowska” i w roku 2017 - za obraz "Na podwórku (obrazy poniżej). W grudniu 2016 r. na antenie Polskiego Radia Lublin, w cyklu „Drzewo Rodzinne”, została wyemitowana audycja Moniki Malec o autorce pod tytułem Zapach przyjemności.

DOSTĘPNE OBRAZY

Na twórczość Anny Celińskiej-Banaszek silny wpływ ma dorobek Edwarda Hartwiga, jednego z najbardziej znanych na świecie fotografików polskich, który szczególnie upodobał sobie Lublin i światło. Jemu też poświęcona była zarówno pierwsza, jak i czwarta wystawa indywidualna Anny Celińskiej-Banaszek. 

Pierwsza – wystawa malarstwa i rysunku pt. „Lublin Hartwiga i mój” - odbyła się w listopadzie 2015 roku w Galerii ORDY przy Domu Kultury w Kocku. Obejmowała 40 prac o tematyce lubelskiej, powstałych na przestrzeni kilkunastu lat. W wielu z nich wyraźnie widoczne są motywy uwiecznione pierwotnie przez Mistrza Fotografii. Dużą część obrazów zaprezentowanych na wystawie, obejrzeć można w siedzibie Kancelarii przy ul. Krakowskie Przedmieście 58/5c w Lublinie, która dla autorki jest jednocześnie niejako galerią. O pierwszej wystawie napisano m.in.: „Realistycznie i magicznie…”, „Wrażenia wspaniałe. Obrazy promieniują ciepłem i spokojem”, „Zachwyciły mnie zwłaszcza spojrzenia pod światło”, „Duch Hartwiga jest obecny, ale wrażliwość artystki na piękno nadaje tym obrazom szczególny charakter”. 

Na czwartej wystawie indywidualnej prezentowanej w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w marcu / kwietniu 2017 r. autorka powróciła do tematyki lubelskiej i do fascynacji twórczością Edwarda Hartwiga, dając szansę obejrzenia w Lublinie m.in. wielu prac prezentowanych w 2015 r. na wystawie w Kocku. Ekspozycja „Lublin Hartwiga i mój. Druga odsłona.” Wystawa ta wpisuje się w obchody jubileuszu 700-lecia miasta Lublina, a także w jubileusz 110-lecia Biblioteki. Do hartwigowskiej fascynacji światłem nawiązała autorka w trzeciej wystawie indywidualnej „Światło i cień” zorganizowanej jesienią 2016 r. w Galerii w Pasażu Pracowni Kultury Tatary Filii DDK „Bronowice” w Lublinie. Wystawa obejmowała piętnaście wybranych obrazów, na których tytułowe światło i cień odgrywają główną rolę. 

Nie tylko Lublin jest tematem prac autorki. Stąd tytuł drugiej wystawy indywidualnej malarstwa i rysunku: „Nie tylko Lublin”, która miała miejsce wiosną 2016 roku w Galerii TPSP „Przy Bramie” przy ul. Grodzkiej 36 w Lublinie. Na wystawie znalazło się kilkadziesiąt wybranych przez autorkę prac, wykonanych różnymi technikami, o różnorodnej tematyce, powstałych w różnych okresach czasu. Wśród tematów były między innymi wspomnienia z dzieciństwa i z podróży, róże z ogródka w Tyszowcach i drobne przedmioty z rodzinnego domu Dziadków, psi i koci ulubieńcy, paryskie kościoły, lato i zima, góry i morze, postacie z minionych lat w starych bramach, ukochana córka w słońcu lubelskimi norweskim, i wiele innych.

WYSTAWY INDYWIDUALNE:

5. ROZMAITCI

22-16.VI.2017 Galeria Sztuki
Domu Kultury LSM w Lublinie

"Nie tylko Lublin"

4. Lublin Hartwiga i mój
Druga odsłona
28.III.-22.IV.2017  Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

Filmik / 
Album  na Facebooku

"Nie tylko Lublin"

3. Światło i cień
16.IX-27.XI.2016 Galeria w pasażu - Filia DDK "Bronowice" Lublin zobacz tutaj

"Nie tylko Lublin"

"Nie tylko Lublin"

2. Nie tylko Lublin
22.IV.-11.V.2016  Galeria TPSP „Przy Bramie” Lublin  zobacz tutaj

"Nie tylko Lublin"

1. Lublin Hartwiga i mój
18.IX.-15.XI.2015 Kock  zobacz tutaj

Wernisaż wystawy 18.09.2015


kontakt@acelinskabanaszek-galeria.pl

"Wystawę dedykuję mojej Babci Albinie Grzybowskiej i mojemu śp. Dziadziowi Leopoldowi  Grzybowskiemu, którzy przez całe moje dzieciństwo pozwalali mi spędzać długie godziny na rysowaniu, chwaląc mnie przed wszystkimi wkoło."

Do powyższej wystawy nawiązuje kolejna, piąta wystawa, prezentowana w maju / czerwcu 2017 r. w Galerii Sztuki Domu Kultury LSM w Lublinie i nosząca tytuł ROZMAITOŚCI”. Zobaczyć na niej można obrazy stare i nowe, malowane i rysowane różnymi technikami, sceny rodzajowe, portrety i pejzaże - miejskie, górskie, morskie, polskie i norweskie. Znowu jest wszystkiego po trochu, jak w życiu.


Obrazy nagrodzone / wyróżnione w konkursach "Lublin w malarstwie" TPSP w Lublinie

image0001.jpg

wyróżnienie w konkursie Lublin w malarstwie 2017

image0001.jpg


wyróżnienie w konkursie Lublin w malarstwie 2014

image0001.jpg

II nagroda w konkursie Lublin w malarstwie 2014

image0001.jpg


I nagroda w konkursie Lublin w malarstwie 2012
tel. kom. 506 540 636, e-mail: kontakt@acelinskabanaszek-galeria.pl
www.facebook.com/anna.celinskabanaszek


© Anna Celińska-Banaszek, Wykonanie: Nuntaro., przy użyciu WebHat Web Gallery. Valid XHTML & CSS.